Liepājā tiks pirmatskaņota Jāņa Lūsēna “Romantiskā simfonija”

22. septembrī pl. 19.00 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” koncertā “Lūsēns un Subramanjams. Veltījums Latvijai.” Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā klausītāju vērtējumam nodos komponista Jāņa Lūsēna pirmo simfoniju – “Romantisko simfoniju”.

Septembra vidū pirmatskaņojumu piedzīvos jau ceturtā no Liepājas Simfoniskā orķestra pasūtītajām Simtgades cikla simfonijām, līdz šim ciklā atskaņotas tādu latviešu komponistu kā Riharda Dubras, Imanta Kalniņa un Andra Vecumnieka simfonijas.
“Kad Liepājas Simfoniskais orķestris aicināja uzrakstīt šo simfoniju, tas šķita liels izaicinājums un vilinājums,” par savas pirmās simfonijas tapšanu saka komponists Jānis Lūsēns. “Sākumā daudz klausījos, kas notiek pasaulē, kas tiek radīts, tomēr sev neko iepriecinošu neatradu. Mani īsti neaizrauj mūsdienu simfoniskā mūzika, aptuveni 80% projektu ir viendienīši. Nav liela māksla virknēt pašmērķīgus orķestra paņēmienus un ar kaut ko pārsteigt. Bieži dzirdu – ir gan kompozīcijas tehnika, gan tieksme pēc vēstījuma, bet pašu vēstījumu nesaņemu. Līdz ar to arī pašam pazuda jēga ko darīt, jo pašmērķīgi rakstīt man nešķiet saistoši. Līdz vienā brīdī bija klikšķis un sapratu, ka, ja reiz aicinājums nāk no Liepājas, tad tam arī jābūt par Liepāju.
Tas viss saistīts ar manu pirmo muzikālo pieredzi, ko guvu pusaudžu laikā tieši Liepājā – Liepājas mūzikas skolā. Šeit notika iepazīšanās ar mūziku un aizsākās mans tālākais muzikālais ceļš. Tāpēc vēlējos noķert sajūtas, kas man bija tajā laikā – Mazais menuets, kur Jānis Šipkēvics spēlēja ģitāru un kurā spēlējām Imanta Kalniņa mūziku, mana aizraušanās ar ērģeļmūziku, Baha mūziku, impresionismu un ekspresionismu, franču mūziku. Vēlējos noķert intonācijas no tā laika, skaņdarbs ir drīzāk asociatīvs nekā tiešs.”

Koncertā būs dzirdama arī “indiešu vijoļu Dieva” un komponista dr. L. Subramanjama skaņdarbi un vijolspēle. Pirmatskaņojumu piedzīvos dr. L. Subramanjama “Latvijas simfonija”, kā arī būs iespējams dzirdēt viņa komponēto koncertu vijolei un orķestrim “Isabel” un simfoniju “Bharath”.

Biļetes uz LSO koncertiem pieejamas visās „Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un www.bilesuparadize.lv.
Atbalsta Latvijas Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds.