Zodiac

Grupa Zodiac tika izveidota 1979.gadā no tolaik Latvijas Valsts konservatorijā studējošajiem jaunajiem mūziķiem. Grupas līderis ir topošais komponists Jānis Lūsēns, kurš bija aizrāvies ar tembru un skaņu kopumu meklējumiem, no ērģelēm līdz pirmajiem, tolaik bijušaja Padomju savienībā pieejamajiem, sintezatoriem. Nozīmīga bija Lūsēna satikšanās ar fimas “Melodija” Rīgas filiāles vadītāju un skaņu režisoru Aleksandru Grīvu.

Tas bija izšķiroši, lai notiktu pirmie ieraksti un Aleksandra Grīvas producenta talants varētu realizēties pirmajā Padomju elektroniskās mūzikas skaņuplatē Zodiac “Disco alliance” (1980). Ieraksts tika veikts uz 8 ceļu lenšu magnetofona, kur A.Grīvas skaņu režisora prasmes, komponista Jāņa Lūsēna un sitaminstrumentālista Andra Reiņa darbs studijā veidoja šīs skaņu plates muzikālo pamatu. Ieraksta mūzika un mākslinieces Frančeskas Kirkes plates dizains radīja apvērsumu, kas daudzus bijušajā Padomju savienībā iedvesmoja pievērsties orģināliem, radošiem meklējumiem. Visu skaņdarbu autors ir Jānis Lūsēns, kuru tolaik iedvesmoja Kraftwerk, Tangerine Dream, Jean Michel Jarre mūzika.

Otrajā skaņuplatē “Music in Universe”(1982) – blakus sintezatora tembriem droši un izteiksmīgi parādas bass un solo ģitāra. Jūtama tā laika funk un disco mūzikas ietekme. Māra Ārgaļa veidotais noformējums ir spilgts mākslinieka stila atspoguļojums, kurā saskatāmi erotikas elementi. Ieraksts tiek veikts uz jaunā 16 kanālu lenšu magnetofona. Visu skaņdarbu autors ir Jānis Lūsēns.

 

Trešā skaņuplate “In Memoriam” (1989) – pēc vairāku gadu darbošanās citos žanros tā ir komponista atgriešanās pie instrumentālās mūzikas. Lai izvairītos no padomju cenzūras, grupai tiek dots atvasināts nosaukums no pirmās grupas “Zodiac” uz nosaukumu “Zodiaks”. Šoreiz tiek izmantotas tajā laikā pieejamās programmējamās bungu mašīnas un sekvenceri. Mūzikas tematika – no kosmosa līdz Latvijas skaistāko dabas un arhitektonisko vietu vērojumiem. Ierakstīts uz 16 kanālu lenšu magnetofona. Skaņu režisors ir grupas bijušais basa ģitārists Ivars Piļka. Grupai pievienojies dziedātājs un vijolnieks Zigfrīds Muktupāvels un dziedātāja Maija Lūsēna. Balss un vijoles izmantošana paplašina tembru paleti un skanējumu padara tuvāku un siltāku.